– To będą zmiany, które poczuje każda mieszkanka i każdy mieszkaniec naszego miasta – zapewnia Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa. Dziś, wraz ze swoją drużyną ekspertów, zaprezentował on konkretne pomysły zmian dla Krakowa, które są zawarte w jego programie wyborczym. Metro, baseny, żłobki, okienko dla seniorów w urzędzie, środy dla biznesu czy budowa mieszkań na tani wynajem – to tylko kilka z wielu konkretnych pomysłów na zmiany w Krakowie.
Program wyborczy Łukasza Gibały został stworzony przez ekspertów i mieszkańców. Pracowali nad nim przez 12 miesięcy w ramach 18 grup roboczych. Było to w sumie kilkaset spotkań i dziesiątki sporów o ostateczny kształt konkretnych postulatów.

. – Za 5 dni mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta zdecydują, jaki ma być Kraków: czy będzie miastem stagnacji i kontynuacji, zarządzanym z Warszawy, czy miastem, w którym po prostu dobrze się żyje, w którym każdy ma szansę, niezależnie od tego, jak długo w Krakowie mieszka. Żłobki, mieszkania, komunikacja zbiorowa, dostępna zieleń, wsparcie mieszkańców w każdym aspekcie – to podstawy. Przez ostatnie lata byliśmy jednymi, którzy o Kraków walczyli. Walczyli o Kraków dla Mieszkańców, posiadający swoje ambicje i potrafiący realizować ambitne projekty – mówił Karol Wałachowski, dyrektor programowy Krakowa dla Mieszkańców, który kierował pracami nad programem. Łukasz Gibała i jego eksperci przedstawili dzisiaj najważniejsze z postulatów.
• Łukasz Gibała – kandydat na prezydenta Krakowa, lider stowarzyszenia i klubu radnych Kraków dla Mieszkańców:
Kraków będzie miastem, które pyta o zdanie. Będziemy to robić m.in. poprzez referenda w najważniejszych sprawach. W tej kadencji chciałbym zorganizować co najmniej dwa takie głosowania. Będą one dotyczyć takich tematów, jak ostateczny kształt Strefy Czystego Transportu, poszerzanie Strefy Płatnego Parkowania czy obecność dorożek na Rynku. To są decyzje, które po rzetelnej kampanii informacyjnej powinni podjąć mieszkańcy.
Chciałbym też, aby Kraków był miastem, w którym mieszkanie nie jest luksusem. W tej kadencji chcemy rozpocząć budowę 10 tysięcy mieszkań na tani wynajem. Powstrzymamy także wyprzedaż na wolnym rynku mieszkań gminnych – za wyjątkiem sytuacji, kiedy wykupują je ich wieloletni najemcy. Przyspieszymy remonty miejskich pustostanów. Na cele inwestycyjne w tym obszarze będziemy wykorzystywać wszelkie dostępne narzędzia i środki finansowe: Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, środki rządowe i unijne oraz preferencyjne kredyty.
Chciałbym też, żeby Kraków, był miastem więzi sąsiedzkich i lokalnej integracji. Dlatego proponujemy mieszkańcom utworzenie na każdym dużym osiedlu mini rynków – lokalnych centrów, gdzie można spędzić czas przy kawie, porozmawiać, zrobić drobne zakupy, ale także np. zorganizować akcję sąsiedzką. Tam też mogłyby się odbywać konsultacje społeczne, dotyczące lokalnych spraw. Nasi eksperci wskazali już kilkadziesiąt lokalizacji dla takich mini rynków. To np. obecny parking pod Biprostalem, gdzie od dawna planowany jest rynek Krowoderski, Wesoła, Dąbie przy al. Pokoju, rejon „blaszaka” przy Pachońskiego, osiedle Widok, plac przy Rydla, rejony ulic Drukarskiej, Wrocławskiej, Ugorek, sąsiedztwo Avii, Clepardii czy fortu Mistrzejowice. Chcemy, aby te miejsca były zielone, gwarne, tętniły życiem i były takimi sercami każdego osiedla.
I na koniec punkt niezwykle ważny w naszym programie, czyli miasto przyjazne dla starszych i najstarszych mieszkańców. Tutaj m.in. proponujemy „Okienko dla Seniorów” w wybranych siedzibach urzędu miasta, gdzie osoby potrzebujące nieco więcej uwagi będą obsługiwane przez specjalnie przeszkolonych urzędników, uwrażliwionych na ich potrzeby i umiejących na nie odpowiadać. Pierwsze takie okienka powstaną jeszcze w tym roku w urzędzie miasta na osiedlu Zgody w Nowej Hucie oraz w Krakowskim Centrum Świadczeń przy ulicy Stachowicza na Salwatorze.
• Łukasz Maślona – radny miasta Krakowa, jeden z najbardziej pracowitych miejskich aktywistów oraz człowiek, który niezwykle mocno angażuje się w pomoc mieszkańcom i zawsze staje po ich stronie:
To zapewne dla wszystkich oczywiste, że dla ruchów miejskich, których jestem przedstawicielem, temat zieleni jest priorytetowy. I tak też jest w programie Łukasza Gibały, w którym postulujemy stworzenie m.in. 3 parków XXL – Dolina Prądnika, Zesławice i Białe Morza – o powierzchni ponad 250 hektarów, chcemy rewitalizacji Bulwarów Wiślanych i czystych krakowskich rzek, zresztą już rozpoczęliśmy ich społeczny monitoring. Przeznaczymy w trakcie 5 lat minimum 250 milionów na wykup gruntów pod przyszłe parki i lasy, by zieleń w Krakowie była nie tylko na papierze w miejscowych planach, ale w rzeczywistości służyła mieszkańcom.
Zdajemy sobie sprawę, że Kraków musi stać się poważnym graczem na rynku mieszkaniowym. Nie możemy dopuszczać do tego, że oddaje się politykę mieszkaniową deweloperom. Bo jak widać po galopujących cenach mieszkań prowadzi to do katastrofy mieszkaniowej, której obrazem była nocna kolejka po „mieszkanie za remont” na Rynku Podgórskim. Dlatego stworzymy program budowy miejskich mieszkań na tańszy wynajem. By to osiągnąć uaktywnimy SIM i ZPI, a także zweryfikujemy w istniejących planach miejscowych funkcje biurowe, wielkopowierzchniowe sklepy i naziemne parkingi, by mogły na nich powstawać wielofunkcyjne osiedla. Stajemy przed ogromnym wyzwaniem stworzenia Planu Ogólnego i szukania kompromisu pomiędzy zabudową a ochroną zieleni.
• dr Natalia Schmidt-Polończyk - ekspertka ds. popularyzacji nauki, naukowczyni na Akademii Górniczo-Hutniczej, tutorka akademicka, popularyzatorka i rzeczniczka nauki, wykładowczyni akademicka z tytułem Dydaktyk z Pasją oraz laureatka konkursu Nauczyciel Akademicki Roku 2022 w woj. Małopolskim:
Kraków to miasto, w którym studiuje ponad 130 tys. studentów, to tutaj mamy jedne z najlepszych uczelni wyższych w Polsce. To właśnie młodzi, ambitni, zdolni ludzie są przyszłością tego miasta, dlatego chcemy wspierać ich rozwój i stwarzać jak najlepsze warunki do życia w tym mieście.
Zadbamy o tanią komunikację dla studentów, wprowadzając bilet semestralny, obowiązujący 5 miesięcy, który będzie kosztował 150 zł. Zaktywizujemy młodzież i zadbamy o to, by ich potencjał, kreatywność była wykorzystana przy tworzeniu tkanki miejskiej.
Utworzymy program ułatwiający zawodowy start dla absolwentów krakowskich uczelni. Żeby to mogło się udać potrzebujemy dialogu, dlatego stworzymy platformę do rozmów pomiędzy krakowskimi uczelniami a magistratem i będziemy omawiać najważniejsze sprawy z przedstawicielami krakowskiego środowiska akademickiego.
Pamiętamy również o tych najmłodszych. Miasto Kraków prowadzi obecnie 22 żłobki mogące przyjąć 2344 małych Krakowian. To kropla w morzu realnych potrzeb, a niestety aż 7 z 18 dzielnic nie ma ani jednego samorządowego żłobka, dlatego do 2029 roku uruchomimy 20 nowych gminnych żłobków. Dodatkowo wyremontujemy i oddamy do dyspozycji mieszkańcom dwa kultowe krakowskie baseny: Clepardii na północy miasta i basen w Borku Fałęckim na południu Krakowa.
• Tomasz Brzostowski – ekspert ds. nowoczesnych usług dla biznesu, przez ostatnie 20 lat zajmował kierownicze stanowiska w dużych międzynarodowych firmach. Obecnie jest wiceprezesem ds. usług dla biznesu w jednej z największych japońskich korporacji. Współautor nowego praktycznego kierunku studiów Global Business Services na UEK. Do jego współtworzenia zaprosił ponad 30 globalnych korporacji, działających w Krakowie.
Stworzymy jedno, profesjonalne centrum obsługi inwestorów i jedną wspólną narrację dla innowacyjnego biznesu. Utworzymy Miejskie Laboratorium – Urban Lab. Sztuczna inteligencja, robotyzacja i cyfryzacja rozsądnie połączone z siłami mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników mogą sprawić, że Kraków stanie się liderem nowoczesnych rozwiązań, a technologie będą naszym produktem eksportowym. Miejskie Laboratorium ma być instytucją diagnozowania lokalnych problemów i poszukiwania ich rozwiązań. Podobne inicjatywy działają już z sukcesem zarówno na świecie (Wiedeń, Barcelona, Malmö), jak i w Polsce (Rzeszów, Gdynia).
Wprowadzimy biznesowe środy dla innowacyjnego biznesu, czyli dzień zarezerwowany przez prezydenta lub jego zastępcę do spotkań z firmami, które pragną rozwijać się w Krakowie, tworząc wysokiej jakości miejsca pracy w nowoczesnych sektorach gospodarki.
• dr Jacek Mosakowski – ekspert ds. transportu, absolwent Uniwersytetu Cambridge, gdzie obronił tytuł doktora mechaniki kwantowej. Jeden z najlepszych ekspertów w dziedzinie transportu w Krakowie, autor kultowego już bloga Krabok, poświęconego wszystkim tajnikom krakowskiej komunikacji, a także współtwórca Platformy Komunikacyjnej Krakowa:
Najpilniejszą potrzebą transportową jest metro. Jego budowę rozpoczniemy jeszcze w tej kadencji, a więc łopata zostanie wbita do 2029 roku, a prace potrwają ok. 8 lat. Pierwsza nitka to trasa Bronowice – Nowa Huta, a więc zepniemy bezkolizyjnym transportem szynowym wschodni i zachodni Kraków. Dodatkowo zbudujemy 4 nowe linie tramwajowe – będą to linie na Azory, Kliny, Rżąkę oraz na Złocień. Co najmniej trzy z tych linii będzie gotowe w ciągu 5 lat.
Dodatkowo bardzo szybko, bo w ciągu pierwszych tygodni, zrealizujemy szereg inwestycji w formie „tu i teraz”, tzn. takich, które nie potrzebują dużych nakładów i można je wcielić w życie od ręki. Np. już teraz mieszkańcy Klinów upominają się o połączenie autobusowe ze stacją PKP Swoszowice. Uruchomimy taką linię jeszcze w tym roku.

 

PRZECZYTAJ

 📝 Najnowszy artykuł
10 Czerwca 2024

Tusk konsumuje i chińska strategia PiS-u

W poniedziałek rano znane były oficjalne wyniki: KO -37,06 proc. (21 mandatów) ; PiS – 36,16 proc. (20 mandatów) – niecały 1 punkt procentowy różnicy. To amatorka firmy Ipsos ze swoim exit pollem w wieczór wyborczy. Oto kilka spostrzeżeń świeżo po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Firma badawcza Ipsos odpowiedzialna za exit poll powinna zapaść się pod ziemię po kompromitującej wpadce stawiającą pod znakiem zapytania zatrudnienie jej

...
(Czas potrzebny na przeczytanie tego tekstu to około 3 minuty.)


10 Czerwca 2024

Tusk konsumuje i chińska strategia PiS-u

(345) Sławomir Jastrzębowski

W poniedziałek rano znane były oficjalne wyniki: KO -37,06 proc. (21 mandatów) ; PiS – 36,16 proc. (20 mandatów) – niecały 1 punkt procentowy...
(Czas potrzebny na przeczytanie tego tekstu to około 3 minuty.)


07 Czerwca 2024

NASZ WYWIAD. Szeremietiew: To jest nieprawdopodobnie silne uderzenie w żołnierskie morale. Chcą z Polski zrobić państwo upadłe

(384) Robert Knap

„Armia w takiej sytuacji zwyczajnie nie istnieje, rozsypuje się. Wierzyć się nie chce, że w III Rzeczypospolitej Polskiej mogło dojść do takiej...
(Czas potrzebny na przeczytanie tego tekstu to około 4 minuty i 47 sekund.)


06 Czerwca 2024

NASZ WYWIAD. Kamiński: Mamy do czynienia z tępą, nadgorliwą działalnością prokuratury. Tusk i Kosiniak-Kamysz kłamią

(504) Robert Knap

„To jest uderzenie w nasze bezpieczeństwo i za to ponoszą odpowiedzialność ci prokuratorzy i politycy, którzy doprowadzili do takiej sytuacji” -...
(Czas potrzebny na przeczytanie tego tekstu to około 3 minuty i 42 sekundy.)


06 Czerwca 2024

Premierze, albo dymisje, albo przyznanie się do kłamstwa. Czy Donald Tusk wiedział o zarzutach dla żołnierzy, gdy robił spektakl na granicy?

(662) Marek Pyza

Donald Tusk jeździ po terenach przygranicznych, ściska się z żołnierzami i strażnikami granicznymi, wygłasza tyrady o państwie stojącym za nimi...
(Czas potrzebny na przeczytanie tego tekstu to około 1 minuta i 46 sekund.)